SNR Margin veya Hat Gürültüsü

SNR Margin veya Hat Gürültüsü

Hat zayıflaması yada hat gürültüsü, internet sağlayıcınızın santrali ile sizin aranızdaki uzaklığı tanımlar. dB (desibel) değeri olarak ifade edilir ve genellikle modemlerin ADSL istatistikleri bölümünde yer alır. Daha düşük değere sahip olmak, daha hızlı internet bağlantısı alacağınız anlamına geliyor.

20 dB altı: Harika
20 dB – 30 dB: Çok iyi
30 dB – 40 dB: İyi
40 dB – 50 dB: Kabul edilebilir
50 dB üzeri: Kötü

SNR : Signal to noise ratio

SNR margin değerinin gün içinde değişmesi mümkündür. İnternetin sık kullanıldığı akşam saatlerinde hat kalabalıklaşacağı için SNR margin değeri de kötü yönde etkilenecektir. Flüoresan lambalar, hatta bağlı telefonlar, her türlü elektronik cihaz da bu değeri etkileyebilir. Daha iyi bir SNR margin değerine sahip olmak için şunları yapabilirsiniz:

  • Düşük SNR margin değerlerini daha iyi yönetecek kaliteli bir modem alın.
  • Modemin ve telefon hattının bağlı olduğu aynı hat için kaliteli ADSL splitter kullanın.
  • Bulunduğunuz bölgede daha az kullanılan bir internet sağlayıcısına geçmeye çalışın.
  • Kablonun duvarda bağlantılı olduğu kablo bağlantı noktasını daha kalitelisiyle değiştirin ve kablonun olması gerektiği gibi bağlı olmasına dikkat edin.
  • Bina içindeki kabloları değiştirin. Düşük kaliteli telefon kabloları da hattınızda gürültüye sebep olabilir.

Kayıplar

CRC, bozuk paketlerin tespit edilip yeniden iletildiği zaman ortaya çıkan hata kodudur. Kısa zaman içinde alınan çok sayıda CRC hatası, çıkış hızını belirgin şekilde düşürür. Bu da hatta çok fazla gürültü olduğunun bir belirtisi olabilir. Uç durumlarda ise bu durum santral ile bağlantının kopmasına sebep olabilir.

HEC hataları ise, veri aktarımı sırasında kullanılan eşzamansız aktarım modunun (ATM) başlık kısmında meydana gelen bir hatadır. 1 bitlik hatalar düzeltilebilir ancak düzeltilemeyen ve iptal edilen paketler HEC hatası olarak sayılır.  Kısa zaman içinde alınan çok sayıda HEC hatası çıkış hızını belirgin şekilde düşürür ve hatta bağlantının stabilitesini bozabilir.

Örnek bir resim

Bazı modemlerde SNR değerini stabil hale getirmek için DSL ayarlarında SRA seçimi sunulur. Gün içindeki bazı kesintileri bu şekilde de önleyebilirsiniz.

SRA Menüsü

Bir Cevap Yazın